Elektroniczne papierosy już kilka lat temu zdobyły pełne zaufanie klientów. Jednakże w niektórych organizacjach są akceptowane nieco wolniej, ze względu na fakt, że efekty ich stosowania dla zdrowia ludzi, nie zostały całkowicie zbadane. Według Światowej Organizacji Zdrowia, która początkowo bardzo ostro krytykowała używanie e-papierosa, nie możemy tak krytycznie traktować tego nowoczesnego urządzenia. Podczas ostatnich posiedzeń padały różne komentarze i w końcu stwierdzono, że faktem jest, że elektroniczne papierosy mogą pomóc w walce z dymem tytoniowym. Zmiana podejścia jest diametralna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że zaledwie rok temu ta sama organizacja skłaniała się nawet ku całkowitemu zakazaniu stosowania papierosów elektronicznych.

Co postulują producenci e-papierosów?

To pozytywne wieści, skoro sama renomowana American Heart Association mówi o pozytywnym wpływie papierosów elektronicznych i wskazuje na to, że e-papieros może mieć ogromny (i pozytywny) wpływ na decyzję palaczy co do ograniczenia palenia tradycyjnych papierosów lub całkowitego zaprzestania palenia. Sami producenci e-papierosów zawsze podkreślają, że elektroniczne papierosy nie są wyrobem medycznym, który służy bezpośrednio do rzucenia palenia – to jasne, jednak może to być jedna z ich funkcji.

nowy e-papierosNa podstawie badań i statystyk z ostatnich lat bowiem jasno wynika, że pośrednio okazały się bardzo skutecznym środkiem do walki z nałogiem nikotynowym.  Jeśli klasyczne metody leczenia zawodzą, a palacz reaguje bardzo źle, kiedy natychmiast próbuje zaprzestać dostarczania nikotyny do organizmu, to uzasadnionym jest, aby wspierać go z pomocą e-papierosa właśnie.  Elektroniczne papierosy, w przeciwieństwie do zwykłych, nie wytwarzają dymu ani nie zawierają substancji smolistych i dwutlenku węgla (ponieważ nie zachodzi proces spalania).

Najnowsze badania i dyskusje o e-paleniu

Badania wykazały, że pary wodna, która powstaje w wyniku palenia e-papierosa ej wynikające może powodować powstanie jedynie minimalnej ilości toksyn w powietrzu. Zauważalna jest tendencja wzrostu akceptacji e-papierosów w profesjonalnym środowisku medycznym. A fakt ten mówi chyba sam za siebie.

Liczne badania mówią wiele i wskazują na liczne, poparte naukowymi analizami, zalety i korzyści zmiany zwykłego palenia na e-palenie. Korzyści dla zdrowia są większe niż myślano na początku, a ilość sceptyków spada – e-papieros zyskuje coraz szersze grono swoich zwolenników także wśród lekarzy, którzy nawet zaczynają go polecać palaczom, którzy od dłuższego czasu bezskutecznie próbują zerwać z nałogiem palenia tytoniu.