Czy e-papieros jest szkodliwy dla naszych płuc? Wielokrotnie i wszędzie już pisano, że papieros elektroniczny ma bardzo różne opinie zarówno wśród jego użytkowników, jak i tradycyjnych palaczy oraz lekarzy specjalistów. Przez część z nich jest uważany za tę o wiele bezpieczniejszą opcję. Inni natomiast mówią o tym, że to nowe urządzenie jest równie szkodliwe dla naszego zdrowia co tradycyjny papieros tytoniowy. Trzeba się jednak zapoznać ze zdaniem jednych i drugich, by samemu wyciągnąć wnioski i podjąć decyzję – czy chcemy decydować się na papierosa elektronicznego, czy to jednak nie dla nas. Jakiś czas temu przeprowadzono kolejne badania na temat działania papierosa elektronicznego. Tym razem miało to miejsce w renomowanej placówce badawczej w Grecji – w Atenach na Uniwersytecie Ateńskim.

Badania nad szkodliwością

papieros elektronicznyWłaśnie tam przeprowadzono kolejne wnikliwe badania, które jednak wskazały na dość niepokojący fakt, że e-papierosy mogą niszcząco oddziaływać na nasze płuca, ponieważ podczas ich używania krew palacza otrzymuje zdecydowanie mniejsze ilości tlenu i doprowadza do dużych problemów. Oczywiście podczas tego badania brano pod uwagę jedynie krótkotrwałe skutki palenia papierosów elektronicznych. Greccy badacze zestawili ze sobą funkcjonowanie płuc osoby korzystającej z e-papierosa i osoby niepalącej (ani tradycyjnych papierosów ani e-papierosów). Wyniki wskazały na to, że podczas dziesięciominutowego palenia znacząco zwiększają się opory w płucach, czyli powietrze prawie do nich nie wchodzi i z nich nie wychodzi. Jest to bardzo niepokojący wynik, ale oczywiście bardzo dużo zależy od interpretacji… Pamiętajmy o to, że każde wyniki i informacje są prezentowane w określony sposób – a to powoduje, że danymi naprawdę bardzo można manipulować.

Porównanie papierosów

Zobaczcie – wyników nie pokazano w zestawieniu – wpływ zwykłego papierosa i wpływ e-papierosa. Prawdopodobnie badania były zatem prowadzone w jednym celu – by pokazać minusy papierosa elektronicznego. Przecież żaden z jego producentów nie twierdzi, że urządzenia te mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, co by nie powiedzieć – to dostarczanie nikotyny do naszego organizmu, a tonie może być zdrowe. Ale po prostu e-papierosy są zdrowsze od tych zwykłych – i gdyby wyniki zaprezentowano w porównaniu do zwykłych papierosów, to papieros elektroniczny na pewno wypadł by na plus. Prawdopodobnie na bardzo duży plus. No tak – ale nie to było celem tych badać. Musimy więc mieć to na uwadze i nie skreślać e-palenia, oczywiście jeżeli za nim przepadamy.