E-papierosy opisuje się jako zamiennik dla zwyczajnych papierosów. Ich właściwości pozwalają na dostarczanie do organizmu oczyszczonej nikotyny. Urządzenia stają się coraz bardziej popularne i obecne w przestrzeni publicznej.  Co trzeba wiedzieć na temat tego fenomenu?

Elektroniczna zabawka?

Niektórzy krytycy elektronicznych papierosów są zdania, że produkty te pełnią wyłącznie rolę gadżetu oraz dodatku. Uważają, że za jakiś czas staną się niemodne i szybko znikną z naszego społeczeństwa. Na przekór tego typu opiniom, e-papieros coraz bardziej zakorzenia się w naszej kulturze. Jest on już obecny w przestrzeni mediów i kultury popularnej. Po e-papierosy coraz chętniej sięgają gwiazdy kinowe i sportowcy. W wyniku tych procesów, wizerunek e-palenia stale się polepsza. Na rynku działa ogromna liczba producentów tego typu urządzeń. Ich produkcja odbywa się wyłącznie w Chinach. Większość marek posiada w swoim asortymencie te same modele, różniące się od produktów konkurencji wyłącznie nadrukowanym logiem. Właściwości elektronicznych papierosów pozwalają na spożywanie nikotyny bez konieczności wdychania substancji smolistych. To właśnie ta cecha przyczyniła się do ogromnego sukcesu tego wynalazku.e-papierosy

Światowe e-palenie

Praktycznie na całym świecie e-papierosy są dostępne w wolnej sprzedaży. Urządzenia nie podlegają żadnym specjalnym kontrolom ani wymogom. W Polsce praktycznie każdy może zajmować się ich produkcją czy dystrybucją. Wiele kontrowersji wywołuje ich status prawny, który oznacza, że można je palić praktycznie wszędzie. E-papieros nie jest wyrobem tytoniowym i nie podlega żadnym ograniczeniom. Pośród nabywców papierosów elektronicznych większość stanowią dotychczasowi użytkownicy zwyczajnych papierosów. Doceniają oni możliwość samodzielnego wyboru smaku oraz mocy płynu z nikotyną – popularnego liquidu. Obecnie praktycznie w każdym centrum handlowym można znaleźć sklep z tego typu akcesoriami.

Koniec zabawy

elektroniczny papierosPrzyszłość elektronicznego palenia jest bardzo niejasna. Wiele osób domaga się ich ograniczenia oraz nadania im statusu produktu medycznego. Przeciwstawiają się temu zrzeszenia e-palaczy oraz producenci tych urządzeń. Walka toczy się o ogromne pieniądze ponieważ na sprzedaży e-papierosów najbardziej traci państwo. Wynika to z braku wpływów z tytułu akcyzy oraz osłabienia roli tradycyjnych papierosów. Wszystko wyjaśni się w ciągu kilku następnych miesięcy. Nie ulega jednak wątpliwości, że e-papieros stał się już trwałym elementem naszej kultury.