W 2006 roku w Polsce dużo mówiono na temat e-papierosa, jednakże jego popularyzacja nastąpiła dopiero na przełomie 2008/2009 roku i do dnia dzisiejszego jest na czasie. E-papieros to urządzenie w formie elektronicznego papierosa, przez którego metodą inhalacji palacz podaję sobie niewielką ilość nikotyny.

Pojawienie się e-papierosa

Urządzenie to zdobyło ogromną popularność w ostatnich latach, kiedy to wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych. Jednakże nie wprowadzono zakazu palenia e-papierosów, ponieważ w porównaniu do standardowych papierosów nie wytwarzają szkodliwego dla środowiska dymu tytoniowego. Wyjątkiem jest jedynie zakaz korzystania z e-papierosów w transporcie miejskim, jednakże zakaz ten wprowadzono całkiem nie dawno. Wcześniej palenie elektronicznych papierosów było możliwe praktycznie wszędzie.  Z e-papierosów korzystają również ci, którzy planują rzucić palenie, a elektroniczny papieros ma im pomóc ograniczyć palenie tradycyjnych papierosów.

Rozwój rynku

palenieE-papieros na rynku dostępny jest w trzech wariantach, na pierwszy wariant składa się kartridż, czyli tzw. liquid, który jest wymiennym pojemnikiem na płyn, następnym elementem e-papierosa jest atomizer, to właśnie w nim podczas zaciągnięcia się płyn zostaje podgrzewany i zamienia się w mgiełkę, ostatnim elementem elektronicznego papierosa jest źródło zasilania. Na drugi wariant e-papierosa składa się sam kartomizer (połącznie kartridża z atomizerem) ze źródłem zasilania. W ostatnim trzecim wariancie e-papierosa mamy claromizer( kartomizer z przeźroczystymi ściankami) i źródło zasilania. Jak wyżej zostało wspomniane, e- papieros wykorzystuję płyn, na ten płyn składa się glikol propylenowy z gliceryną i niekiedy nikotyną. Dostępne są również płyny w wersji smakowej, szczególnie preferowane przez płeć damską. Te elektroniczne urządzenia jakim są e-papierosy można zakupić w Internecie,  na specjalnych stoiskach w niektórych supermarketach, a także w sklepach ze sprzętem elektronicznym. Obecnie na rynku mamy szeroką gamę tego rodzaju produktów, dzięki temu każdy klient będzie mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Zalety e-palenia

Główną zaletą, którą posiada e-papieros to brak tlenku węgla, dzięki temu nasze organizmy nie są zatruwane przez spalanie. Elektroniczny papieros jest obecnie na czasie, również z powodu kosztów e-palenia, które zasadniczo są o wiele korzystniejsze w porównaniu do tradycyjnego palenia. W przypadku e-papierosów po za kupnem urządzenia jedynym kosztem jest wymienny płyn tzw. liqud, który możemy nabyć w cenie od 7-28 zł za 10 ml, co w przeliczeniu na tradycyjne papierosy wynosi ok 100-200 papierosów w zależności od tego jak często sięgamy po papierosa. Na popyt elektronicznego papierosa wpływa również jego oryginalny i modny wygląd. Dzisiejsza społeczność dąży za tym, co nowe, większość z nas to tzw. gadżeciarze. Są również tacy, którzy nie rezygnują z tradycyjnego palenia, a e-papierosy służą im tylko, jako gadżety, które czasem wykorzystają przy okazji.