Jednym z najczęściej cytowanych argumentów przeciwko elektronicznym papierosom jest to, że nie masz możliwości dowiedzenia się, co tak naprawdę zawierają e-papierosy. Jednak nie jest do końca prawda. Przepisy bezpieczeństwa konsumentów chronią ludzi przed niebezpiecznymi substancjami, a większość szanowanych producentów wysyła swoje produkty do testowania przez stronę trzecią, w celu dalszej weryfikacji ich bezpieczeństwa dla konsumpcji. W porównaniu do dymu tytoniowego, który ma co najmniej 5000 chemikaliów (rzeczywista liczba nie jest znana), elektroniczne papierosy mają wyraźną przewagę, ponieważ zawierają tylko garść chemikaliów.

Z czego składa się e-papieros?

papieros elektronicznyGłówne składniki roztworu nikotyny stosowane w kartridżach są następujące: glikol propylenowy (lub gliceryna warzywna), nikotyna, woda i zatwierdzone środki aromatyzujące znajdujące się w żywności, takie jak Acetyl Pyrazyna i kwas jabłkowy. E-papierosy przede wszystkim zawierają glikol propylenowy (lub glicerynę warzywną). Glikol propylenowy jest zatwierdzony przez FDA do wielu celów. Stosowany jest np. w maszynach teatralnych do produkcji dymu. Wykorzystywany jest również w barwnikach oraz jako dodatek do żywności. Płyn jest bezbarwny, bezwonny i bez smaku, a jego powszechne stosowanie oznacza, że został gruntownie przebadany. On nie podrażnia skóry, ani nie powoduje raka. Znajduje zastosowanie w inhalatorach do astmy, a to świadczy o jego bezpieczeństwie dla naszego zdrowia. Liczne fragmenty badań potwierdziły jego bezpieczeństwo, w tym w postaci lotnej. E-papieros może też zawierać glicerynę warzywną. Ma ona podobnie niski poziom ryzyka, jest naturalna, więc zawiera podobne właściwości chemiczne jak poprzedni składnik.

Skład płynu do papierosów elektronicznych

Najczęściej producenci wytwarzający e-papierosy stosują mieszankę tych dwóch składników w proporcji: 70/30, 50/50, 60/40. Nikotyna znajdująca się w e-papierosach ma złą reputację, ale wynika to z faktu, że kiedyś znalazła się w tytoniu. To zasadowy związek chemiczny, który jest pochodną tytoniu, pobudzający, nieco podobny do kofeiny. W badaniu oceniano wpływ czystej nikotyny wziewnej na szczury, a po dwóch latach ekspozycji na nikotynę przez 20 godzin i pięć dni w tygodniu, u szczurów narażonych na działanie nikotyny nie rozwinęły się bardziej nowotwory niż w grupie kontrolnej (które nie otrzymywały żadnej nikotyny), ani nie zauważono żadnych innych negatywnych skutków. Woda znajdująca się w e-papierosów to po prostu od dawna znane H2O. Kwas jabłkowy znajdujący się w aromatycznej mieszance e-papierosów może się różnić, ale wszystkie składniki stosowane w e-papierosach są zatwierdzone jako bezpieczne do spożycia przez ludzi, mogą być one dodawane do żywności lub naturalnie występują w niej. Dlatego e-papierosy są bezpieczniejsze niż zwykłe palenie.