płyn do e-papierosaNa obecnym rynku mamy szeroką gamę produktów, które pozwalają pokonać nałóg palenia. Od kilku lat ogromną popularność zdobyły elektroniczne papierosy, które są imitacją tradycyjnych papierosów. Główną zaletą e-palenia jest brak tlenku węgla podczas palenia metodą inhalacji parą, z kolei w zwykłym papierosie proces ten polega na spalaniu tytoniu wraz z tysiącami innych szkodliwych substancji. Podczas e-palenia nie szkodzimy osobom trzecim, które dotychczas podczas tradycyjnego palenia były narażone na choroby płuc i serca. Co roku na świecie z powodu palenia umiera ok.6 mln ludzi, mimo tego, że statystki w ostatnim czasie maleją, problem palenia wciąż jest obecny i stanowi plagę współczesnych czasów. Na spadek nałogowych palaczy wpłynęły liczne kampanie i akcję edukacyjne i medialne, które były ostatnio często propagowane. Duża część palaczy zrezygnowała z tradycyjnych papierosów i przerzuciła się na te elektroniczne, o których powszechnie mówi się, że są bezpieczniejszą formą palenia. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że dostępne są zarówno w wariancie beznikotynowym. Szczególnie sprawdzają się liquidy smakowe, po które najczęściej sięgają kobiety.

liquidElektroniczny papieros wyposażony jest w tzw. kartridż, czyli pojemnik na wymienny płyn tzw. liqud, który można zazwyczaj zakupić w cenie od 7 do 28 zł za 10 ml. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz różnych wariantów smakowych, zarówno tych z zawartością nikotyny lub beznikotynowe. Liquidy można podzielić na kilka grup, między innymi liquidy smakowe, specjalne oraz tytoniowe.  Kupując liquid musimy zwrócić również uwagę na jego moc i pojemność, produkowane są w wersji light, medium, strong oraz extra strong. Podczas użytkowania elektronicznego papierosa, e-liquid podgrzewa się w atomizerze e-papierosa i przechodzi w stan lotny, przez co może być wdychany, a następnie zamienia się w tzw. mgiełkę imitującą prawdziwy dym od papierosa. Do najpopularniejszych marek produkujących liquidy do e-papierosów należy Aromativ, Cottein, Intense, LiQueen,Mild,P1, Provog, Volish oraz dr Jack. Produkty tych marek możemy zakupić w Internecie, w sklepach stacjonarnych a także na specjalnych stoiskach w niektórych hiper i supermarketach oraz galeriach handlowych.

Papierosy elektroniczne swoją popularność zdobyły na przełomie 2008/2009, w tych latach były szczególnie popularyzowane i reklamowane, chodź już znacznie wcześniej powstały pierwsze e-papierosy. Obecnie na korzystanie z tej formy palenia ma wpływ zmieniona od 2010 roku ustawa, która zakazuję palenia tradycyjnych papierosów w miejscach publicznych. Wyłączone spod tego zakazu są elektroniczne papierosy, które jak dotąd mogą być używane w miejscach publicznych, za wyjątkiem niektórych center handlowych i transportów publicznych. Zakaz ten nie obowiązuję elektronicznych papierosów, ponieważ, tego rodzaju papierosy, nie szkodzą osobą trzecim, nie zanieczyszczają środowiska, zamiast tradycyjnego dymu palacz wydycha metodą inhalacji mgiełkę, która tylko imituję prawdziwy dym tytoniowy.