Coraz więcej młodych osób sięga po e-papierosy. Są one niestety łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Większość sprzedawców nie kontroluje wieku kupujących i nie prowadzi odpowiedniej polityki informacyjnej. Każdego roku przybywa osób uzależnionych od nikotyny.

Promocja e-palenia w internecie

e-papierosMłodzież najczęściej kupuje papierosy elektroniczne w internecie. W sieciowych sklepach nikt zazwyczaj nie sprawdza wieku kupujących, a wysyłkę można zamówić na dowolny adres w kraju. Ceny zachęcają do wyboru tych urządzeń kosztem tradycyjnych wyrobów nikotynowych. Dodatkowo e-papieros nie pozostawia po sobie żadnego śladu czy zapachu. Młodzież oraz dzieci wykorzystują to do ukrywania swojego nałogu przed rodzicami lub nauczycielami. Pojawia się coraz więcej informacji na temat problemów z e-paleniem w szkołach czy ośrodkach wychowawczych. Doskonale obrazuje to artykuł http://e-palacze.net/e-palenie-w-miejscach-publicznych/

Rola sprzedawców

Obecnie nie ma żadnych regulacji prawnych, które pozwoliłyby ukrócić ten proceder. Należy wywierać nacisk na sprzedawcach oraz dystrybutorach. Moim zdaniem powinno się zintensyfikować politykę informacyjną dotyczącą zagrożeń nałogiem nikotynowym. Sprzedawca powinien sprawdzać tożsamość każdej osoby dokonującej zakupu e-papierosów w jego sklepie. Kolejną rzeczą powinno być wprowadzenie bezwzględnego zakazu wykorzystania tego sprzętu w szkołach, stadionach oraz w środkach transportu publicznego. Jedynie takie działania mogą zapobiec rosnącej fali uzależnień od nikotyny.

Papieros elektroniczny to specyficzne urządzenie, które powinno być dostępne wyłącznie dla osób dorosłych. Wbrew zapewnieniom sprzedawców nie jest on w pełni bezpieczny dla zdrowia i otoczenia. Nie znamy jeszcze szczegółowych badań oraz nie potrafimy określić wpływu e-palenia na zdrowie w przyszłości.

Ważną rolę odgrywają w tym przypadku rodzice. Nie należy akceptować palenia e-papierosów przez swoje pociechy. Należy mieć świadomość, że e-palenie może być równie groźne, co palenie tradycyjnych papierosów.

Podsumowanie i podjęcie stanowczych działań

Podsumowując należy podjąć zdecydowane działania w zakresie:

− wprowadzenia zakazu e-palenia w szkołach

− kontroli wieku kupujących w sklepach internetowych

− usprawnienia polityki informacyjnej państwa oraz jednostek edukacyjnych

− edukacji rodziców

− badań nad działaniem e-papierosów

Nie można zapominać, że nasze dzieci to przyszłość. Należy chronić je przed zagrożeniami i nie dopuścić by lobby producentów sprzętu wychowało sobie klientów. E-palenie to nie rozrywka, ale poważna sprawa, której nie można lekceważyć. Papieros elektroniczny powinien być dostępny jedynie dla świadomych użytkowników.